Home › Buy illy coffee online uk

Buy illy coffee online uk

Aromat porannej kofeiny jest uzależniony szczególnie od sposobu jej palenia, przygotowania, a szczególnie od metody wykorzystanych ziaren kawy. Kawowiec jest drzewem, które w pierwotnych warunkach, osiąga wysokość 15 metrów. Na świecie spotkać możemy przeszło 60 gatunków kawowca, jednak dziś dominują Arabika i Robusta. Arabica to jeden z podstawowych ziaren kawy, który zajmuje 70% rynku. Jej ziarna są długie, z kolei w środku znajdziemy charakterystyczny szew który tworzy literę „s”. Kofeina parzona z ziaren Arabika jest lekka i smakowita, jak również ma niską zawartością kofeiny, która waha się między 0,9 a 1,7%. Ze względu na odpowiednie warunki pogodowe, arabika uprawiana jest zazwyczaj w Kolumbii, Indiach, jak również na Jawie, Sumatrze i Karaibach. Ziarna kawy Robusty znajdują się niemalże na każdej sklepowej półce. Kluczową różnicę stanowi wyższa zawartość kofeiny.

Ten gatunek ziaren kawy odkryto dopiero w XIX wieku i uwagę plantatorów zwrócił szczególnie fakt, iż drzewa z tego rodzaju są znacznie bardziej uwrażliwione na warunki klimatyczne, jak i rosną częściej niż Arabika. Ziarna Robusty są owalne i posiadają prosty szew. Robusta jest dużo łatwiejsza w uprawie. Rośnie na każdym kontynencie w regionach strefy równikowej.

Bardzo duże plantacje robusty są w Wietnamie, Brazylii, Ugandzie i Kamerunie. Roślina ma po 22 chromosomy w pojedyńczej komórce dlatego się ją uprawia. Jest też bardziej uodporniona na szkodniki i drobnoustroje powodujące chorobę. Smak tego rodzaju kawy jest bardzo delikatny, ostrzejszy, bardzo gorzki. Posiada też znacznie więcej kofeiny niż arabica, stąd ma silniejsze właściwości pobudzające..